Sarkanā jūra

Sarkanā jūra ir visjaunākā, vissāļākā, visskaistākā un visbagātākā – tā gribas iesākt rakstu par šo unikālo jūru.

Sarkanā jūra ir Indijas okeāna iekšējā jūra un tā atrodas starp Arābijas pussalu un Āfriku. Sarkanā jūra, ar Suecas kanāla palīdzību, savienojas ar Vidusjūru un Indijas okeānu. Šo jūru uzskata par visjaunāko, visinteresantāko, kā arī par visdaudzveidīgāko floras un faunas ziņā.

Runājot par Sarkano jūru, gribas pievērst jūsu uzmanību faktam, ka tā ir viena no sāļākajām jūrām, kura ietilpst Pasaules okeāna sastāvā, kurš apskalo visus mūsu planētas kontinentus.

Cilvēks, kurš ne visai labi zina ģeogrāfiju var jautāt, kāpēc Sarkanā jūra ir vissāļākā no visām jūrām? Tas ir tāpēc, ka Sarkanā jūra ir vienīgā visā pasaulē, kura neietek neviena saldūdens upe. Dabīgi, ka Sarkanā jūra, sāls satura ziņā atpaliek no Nāves jūras, bet te ir svarīgi atcerēties vēl vienu faktu – Nāves jūrā, praktiski, nav spējīga izdzīvot neviena radība, turklāt, Sarkanā jūra ar savu floras un faunas daudzveidību pārsteidz pat pieredzējušus ūdenslīdējus, neskatoties uz to, ka ūdens sāļums sastāda 60 gramus sāls uz vienu litru ūdens.

Salīdzināšanai varam pieminēt vienu no populārākajām jūrām – Melno jūru, kuras ūdens sāļums ir 18 grami sāls uz vienu litru ūdens.

Raksturojot Sarkano jūru, gribas pieminēt, ka tā godīgi tiek uzskatīta pat vienu, no zemūdens pasaules brīnumiem un par vissiltāko jūsu uz pasaules. To sasilda ne tikai saules stari, bet arī zemes mantija, tas nozīmē, ka atšķirībā no citām jūrām, kurās no pazemes plūst aukstās straumes, Sarkanajā jūrā no pazemes plūst siltie ūdens slāņi. Ziemā, ūdens temperatūra ir 21 – 23 grādi pēc Celsija, bet vasarā ūdens temperatūra ir spējīga sasniegt pat +30 grādus pēc Celsija. Ūdens temperatūras dēļ, Sarkanā jūra ari kļuva par vissāļāko jūru uz pasaules, protams, aiz Nāves jūras.

Zinātnieki uzskata, ka Sarkana jūra ir radusies, aptuveni, pirms 25 miljoniem gadu, tāpēc uzzināt, kāpēc tā ir nosaukta tieši tādā vārdā, diemžēl, nav iespējams. Eksistē vairākas versijas par to, kā ir radies jūras nosaukums, bet neeksistē neviens fakts, kurš apliecinātu šo vārdu patiesumu.

Visā savā eksistēšanas laikā, Sarkanā jūra, neskatoties uz to, ka ir visjaunākā jūra, ir piedzīvojusi daudz izmaiņu un kataklizmu. Pasaules okeāna līmenis, visu 25 miljonu gadu laikā svārstās, tas nav nekāds brīnums, jo tas notiek arī pašlaik, kūst ledāji, veidojas jauni, ūdens līmenis okeānos gan ceļas, gan krītas, tas var nokristies gan par desmitiem metru, gan par simtiem metru. Tiklīdz, Pasaules okeāna ūdens līmenis kritās, tā Sarkanā jūra pārvērtās par sāļu ezeru, kurā sāls daudzums koncentrācija uz vienu litru bija daudz augstāka nekā Nāves jūrā. Par laimi, mums tas šobrīd nedraud.

Zinātnieki ir secinājuši, ka savas pastāvēšanas laikā, Sarkanā jūra, samērā bieži ir zaudējusi “sakarus” ar Pasaules okeānu un tāpēc tās piekraste, bieži vien, izžuva un tika pārklāta ar sāli. Rezultātus mēs redzam arī mūsdienās – Sarkanās jūras piekrastē nav sastopama daudzveidīga daba un slāpes nevar dzesēt ar avota ūdeņiem. Ūdenim, kurš atrodas pazemē arī ir sāļa garša. Pat lietus laikā, augsne pie Sarkanās jūras, nesaņem dzīvinošo veldzi, tāpēc ka arī lietus ūdens, tieši tāpat, kā jūra un avoti ir sāļš.

Turpinājums nākamajā rakstā.